Roland Garros. Magdalena Fręch w drabince głównej wielkoszlemowego turnieju

Magdalena Fręch (137. WTA) po raz pierwszy w karierze zagra w wielkoszlemowym Roland Garros. W trzeciej i ostatniej rundzie kwalifikacji Rolanda Garrosa Polka pokonała w Paryżu Słowaczkę Rebeccę Sramkovą (346. WTA) 4:6, 6:2, 6:3. W awansie do drabinki głównej 20-letniej łodziance nie przeszkodziła przerwa związana z opadami deszczu.

Dla Fręch były to dopiero drugie kwalifikacje do imprezy tej rangi. W styczniu po przejściu kwalifikacji Australian Open odpadła w pierwszej rundzie.

Polka bardzo dobrze rozpoczęła mecz, bo od prowadzenia 2:0. Później jednak rywalka wygrała cztery kolejne gemy. Nie potrafiła znaleźć odpowiedzi na mocne uderzenia Słowaczki, która nie popełniała błędów.

Przewagę przełamania Sramkova utrzymała do końca partii. Inicjatywa przyniosła jej 11 uderzeń wygrywających, przy ledwie trzech łodzianki.

W drugim secie Fręch wyraźnie jednak odżyła i zaczęła grać agresywniej.

Rebecca imponowała serwisem, ale miksująca grę Magda zaczęła narzucać swój styl. Od stanu 1:1 wygrała trzy kolejne gemy, a przy prowadzeniu

5:2 i serwisie rywali miała piłkę setową (przy 40/15). Przy niej sędziowie wywołali nawet Słowaczce aut, ale nastąpiła korekta "ze stołka". Na drugą setową musiała poczekać, bo z powodu deszcze przerwano mecz przy stanie 40/30 dla Polki. Przerwa nie wybiła łodzianki z uderzenia. Ostatecznie wygrała ona drugą partię, wykorzystując czwartą piłkę setową.

Finałowy set miał podobny przebieg. Znów od stanu 1:1 Fręch wygrała trzy kolejne gemy. Wówczas jednak Sramkova poderwała się do walki, ale werwy wystarczyło na dwa gemy. Od 4:3 w gemach punktowała już tylko Polka.

20-latka potrafiła wykorzystać dużo niewymuszonych błędów Słowaczki, a sama znacząco poprawiła w ostatnim secie jakość drugiego serwisu.

Występ w turnieju głównym już wcześniej zapewniony miała Magda Linette, a w czwartek przez kwalifikacje udanie przebił się także Hubert Hurkacz.

Turniej French Open można oglądać na żywo w kanałach Eurosportu oraz w Eurosport Playerze.