Sensacyjna i bardzo bolesna porażka Rogera Federera w Halle

Takiego wyniku nie spodziewał się chyba nikt. Szwajcarski mistrz po 20 wygranych pojedynkach na trawiastych kortach z rzędu, uległ w finale w Halle Chorwatowi Bornie Coriciowi. Roger Federer przegrał z 21-letnim rywalem po ponad dwóch godzinach walki 6:7 (6), 6:3, 2:6. Ta porażka oznacza, że 36-latek spadnie na drugie miejsce w rankingu ATP.

Federer przystąpił do turnieju w Halle jako lider światowego rankingu. 36-latek znakomicie wiedział, że musiał triumfować w całej imprezie, aby utrzymać prowadzenie. Szwajcar pokazał niesamowitą odporność w starciu o ćwierćfinał, gdzie obronił dwie piłki meczowe w pojedynku z Francuzem Benoitem Paire’m. Potem wygrywał łatwiej i wydawało się, że w finale nie powinien mieć problemów. Nic z tego. Trzeci w karierze pojedynek z Coriciem okazał się nieudany.

Niesamowita walka trwała od początku. Pierwszy set był bardzo wyrównany, nie było przełamań i o jego losach rozstrzygał tie-break. W nim Federer miał dwie szansę na zwycięstwo w partii. Nie dał rady, a Corić skorzystał z pierwszej.

W drugiej odsłonie Szwajcar przełamał Chorwata w ósmym gemie i potem zakończył seta. Wyraźnie wrócił na odpowiednie tory. Przynajmniej tak to wyglądało. Okazało się jednak, że tak nie jest. Niespełna 22-letni Corić dwukrotnie przełamał mistrz z Bazylei i osiągnął zdecydowanie największy sukces w karierze.

Dzięki temu zwycięstwu w poniedziałek będzie na 21. miejscu w rankingu ATP. Awansuje o 13 pozycji.

Wydawało się, że Federer w Halle zdobędzie 99. tytuł w imprezie ATP, a potem wywalczy setny podczas wielkoszlemowego Wimbledonu. Przegrał i tym samym spadnie na drugą lokatę na świecie. Ponownie liderem będzie Rafael Nadal z Hiszpanii.