Stan Wawrinka w ćwierćfinale turnieju w Sofii

Wracający powoli do formy po kontuzji kolana Szwajcar pokonał Martina Klizana w II rundzie turnieju w Sofii. Stan Wawrinka wygrał ze Słowakiem 4:6, 6:2, 6:3. Oprócz niego do ćwierćfinału awansowali m.in. Cypryjczyk Marcos Baghdatis i Luksemburczyk Gilles Mueller.

33-letni Wawrinka pod nieobecność Grigora Dmitrowa jest największą gwiazdą turnieju w Sofii. Bułgar zrezygnował z występów w ojczyźnie, gdyż oficjalnie ma problem z barkiem i jest przemęczony. Nieoficjalnie spekuluje się, że nie porozumiał się z organizatorami w kwestii wysokości wynagrodzenia startowego w imprezie.

Rozstawiony z numerem 1. jest zatem Wawrinka, a więc trzykrotny zwycięzca turniejów wielkoszlemowych w normalnej dyspozycji byłby zdecydowanym faworytem. Szwajcar gra jednak dopiero drugi raz po dłużnej przerwie spowodowanej kontuzją kolana, a jego pierwszy występ - na Australian Open - zakończył się już w drugiej rundzie.

W czwartek Stan nie bez problemów pokonał 29-letniego Martina Klizana. Była to dla niego dopiero druga wygrana w sezonie.

Pierwszy set nie zapowiadał jednak takiego obrotu spraw. Niepodziewanie to Słowak triumfował wygrywając 6:4.

W drugim secie "obudził się" jednak Wawrinka, który przejął panowanie na korcie. Grał agresywnie, w całym meczu posłał 15 asów serwisowych. Ostatecznie po godzinie i 57 minutach wygrał 4:6, 6:2, 6:3.

W ćwierćfinale Szwajcar zmierzy się z Serbem Ivanem Troickim. Do tego etapu dotarli również m.in. rozstawiony z numerem 3. Luksemburczyk Gilles Mueller, który 4:6, 7:6(5), 7:6 (2) Włocha Andreę Seppiego oraz weteran kortów Cypryjczyk Marcos Baghdatis, który także w trzech setach - 6:7(4), 6:3, 6:1 pokonał Adriana Mannarino z Francji.