Wimbledon 2015. Rafael Nadal odpadł w drugiej rundzie!

Ktoś kiedyś śpiewał, że nic dwa razy się nie zdarza, a jednak... Niemiecki tenisista Dustin Brown (102. w rankingu ATP) po raz drugi w karierze spotkał się z Hiszpanem Rafaelem Nadalem i po raz drugi go pokonał, tym razem w drugiej rundzie wielkoszlemowego turnieju na trawiastych kortach w Wimbledonie.

Pochodzący z Jamajki Brown, który przed rokiem wygrał challenger ATP - Pekao Szczecin Open, wygrał w czwartek wieczorem z rozstawionym z numerem 10. rywalem z Majorki 7:5, 3:6, 6:4, 6:4. Mecz na Korcie Centralnym trwał dwie godziny i 34 minuty.

- Jestem w szoku, jestem szczęśliwy, jestem... sam nie wiem, jak to opisać. Chociaż już raz wygrałem z Nadalem, też na trawie, to jednak trudno mi uwierzyć, że udało mi się to właśnie na Korcie Centralnym Wimbledonu. To niesamowite przeżycie i jeden z najpiękniejszych dni w moim życiu - powiedział po zwycięstwie Brown.

Poprzednio tenisiści ci spotkali się w czerwcu 2014 roku na trawiastej nawierzchni w Halle, gdzie Niemiec wygrał 6:4, 6:1.

- Na pewno fakt, że pamiętałem dobrze tamten mecz bardzo mi dzisiaj pomógł. Wiedziałem, że mogę znów go pokonać, wiedziałem jak przeciw niemu grać i z każdą piłką czułem się pewniej. Nie potrafię tego wytłumaczyć, to trochę irracjonalne, ale przez cały mecz byłem spokojny, jakbym wiedział, że na pewno wygram - dodał Brown.

30-letni Niemiec jest obecnie 102. w rankingu ATP World Tour, dlatego do turnieju głównego musiał się przebijać przez trzy rundy eliminacji rozgrywanych w ubiegłym tygodniu w Roehampton, na przedmieściach Londynu.

W czwartek powtórzył swój najlepszy wynik w Wielkim Szlemie, uzyskany przed dwoma laty również na kortach przy Church Road.

Jego kolejnym rywalem będzie Serb Viktor Troicki, rozstawiony z numerem 22.

Dziesiąty obecnie na świecie 29-letni Nadal ma w dorobku dwa zwycięstwa w Wimbledonie, odniesione w 2008 i 2010 roku. Trzykrotnie też ponosił tu porażki w finałach (2006-07 i 2011).

Kilka godzin wcześniej trzecią rundę osiągnęła Agnieszka Radwańska (nr 13.), ostatnia Polka w singlowej drabince. 26-letnia krakowianka pokonała w 49 minut reprezentującą Australię Alję Tomljanovic 6:0, 6:2.

Teraz na jej drodze stanie w sobotę Australijka Casey Dellacqua, z którą wygrała wszystkie cztery dotychczasowe pojedynki, tracąc w sumie tylko jednego seta.

Do drugiej rundy debla awansowali w czwartek dwaj polscy debliści, ale w parach z zagranicznymi zawodnikami. Jako pierwszemu udało się to Mariuszowi Fyrstenbergowi z Meksykaninem Santiago Gonzalezem, po wygranej z Radu Albotem z Mołdawii i Michaiłem Kukuszkinem z Kazachstanu 6:4, 6:3, 6:4.

- Wreszcie wyszliśmy razem na kort. Po dobrych początku sezonu nam się posypało. Ja miałem dwa miesiące przerwy przez kontuzję, a on w sumie trzy miesiące nie mógł grać. Wciąż do końca się jeszcze nie wyleczył, ale myślę, że to kwestia jeszcze dwóch tygodni i wszystko będzie w porządku. Na razie to ja jestem bardziej przesunięty do środka i muszę biegać do wszystkich skrótów, no i lobów też, ale daję jakoś radę. Jak Santiago wyzdrowieje, to on będzie więcej biegał - powiedział ze śmiechem Fyrstenberg.

Wieczorem w ślady byłego wieloletniego partnera poszedł Marcin Matkowski, razem z Serbem Nenadem Zimonjicem (nr 7.), pokonując Brytyjczyków Kena i Neala Skupski 7:6 (7-5), 1:6, 4:6, 7:6 (7-4), 6:4. Pięciosetowy maraton zakończył efektowy as serwisowy Polaka.

Nie powiodło się natomiast Magdzie Linette i Mandy Minelli z Luksemburga, które w pierwszej rundzie przegrały z duetem węgiersko-francuskim Timea Babos i Kristina Mladenovic (nr 4.) 4:6, 1:6.

Z Londynu Tomasz Dobiecki

Wyniki czwartkowych meczów 2. rundy mężczyzn w tenisowym turnieju na kortach Wimbledonu:

Roger Federer (Szwajcaria, 2) - Sam Querrey (USA) 6:4, 6:2, 6:2

Andy Murray (W. Brytania, 3) - Robin Haase (Holandia) 6:1, 6:1, 6:4

Gilles Simon (Francja, 12) - Blaz Kavcic (Słowenia) 6:1, 6:1, 6:7 (5-7), 6:1

Nikoloz Basilaszwili (Gruzja) - Feliciano Lopez (Hiszpania, 15) 7:5, 3:6, 6:3, 2:6, 6:4

Roberto Bautista Agut (Hiszpania, 20) - Benoit Paire (Francja) 2:6, 4:6, 6:3, 6:3, 6:3

Vasek Pospisil (Kanada) - Fabio Fognini (Włochy, 30) 6:3, 6:4, 1:6, 6:3

James Ward (W. Brytania) - Jiri Vesely (Czechy) 6:2, 7:6 (7-4), 3:6, 6:3

Sam Groth (Australia) - James Duckworth (Australia) 7:5, 6:4, 7:6 (8-6)

Ivo Karlovic (Chorwacja, 23) - Ołeksandr Dołgopołow (Ukraina) 5:7, 6:3, 6:4, 6:7 (4-7), 13:11

Pablo Andujar (Hiszpania) - Lukas Rosol (Czechy) 6:4, 1:6, 4:6, 7:6 (7-4), 6:4

Dustin Brown (Niemcy) - Rafael Nadal (Hiszpania, 10) 7:5, 3:6, 6:4, 6:4

Viktor Troicki (Serbia, 22) - Aljaz Bedene (W. Brytania) 6:4, 3:6, 6:2, 6:4

Gael Monfils (Francja, 18) - Adrian Mannarino (Francja) 7:6 (7-5), 6:3, 7:5

Tomas Berdych (Czechy, 6) - Nicolas Mahut (Francja) 6:1, 6:4, 6:4

Jo-Wilfried Tsonga (Francja, 13) - Albert Ramos (Hiszpania) 6:3, 6:4, 6:4

Andreas Seppi (Włochy, 25) - Borna Coric (Chorwacja) 4:6, 6:4, 6:7 (3-7), 6:1, 6:1

Dowiedz się więcej na temat: rafael nadal | Dustin Brown