„Nowa” Polana Jakuszycka od A do Z

16 stycznia w na Polanie Jakuszyckiej w Szklarskiej Porębie podpisano akt erekcyjny Dolnośląskiego Centrum Sportu. Wspaniały kompleks centrum sportów zimowych, przede wszystkim dla biegów narciarskich i biathlonu, ma powstać pod koniec 2019 roku, a jego koszt wyniesie ponad 90 mln złotych.

Takiego ośrodka sportów zimowych Polska nigdy nie miała, co podkreślali zgodnie prezesi PZBiath Dagmara Gerasimuk oraz PZN Apoloniusz Tajner. Obiekt powstaje staraniem Dolnośląskiego Urzędu Marszałkowskiego oraz Ministerstwa Sportu i Turystyki. Oto kilka ciekawostek związanych z nową inwestycją.

A jak antydoping

Reklama

Walka z dopingiem, to jedno z największych wyzwań stojących przed współczesnym sportem wyczynowym. Zgodnie z przepisami FIS i IBU w nowym budynku Dolnośląskiego Centrum Sportu zaprojektowano nowoczesną strefę antydopingową wraz ze wstępnym laboratorium, umożliwiającą badania zawodników w celu wykrycia niedozwolonych środków.

B jak Bieg Piastów

Najbardziej znanymi w Polsce i w Europie zawodami narciarstwa biegowego, jest organizowany od 41 lat „Bieg Piastów”. Gospodarzem tego prestiżowego biegu jest stowarzyszenie o tej samej nazwie, zajmujące się od wielu lat animowaniem ruchu sportowego i kultywowaniem tradycji narciarskich na Polanie Jakuszyckiej.

C jak Centrum Edukacyjne

Dla gości odwiedzających Polanę Jakuszycką, w szczególności dla dzieci i młodzieży, przygotowane zostanie Interaktywne Centrum Edukacyjne, w którym dzięki najnowocześniejszej technologii utworzona zostanie ścieżka edukacyjna sportów zimowych. Oprócz elementów zabawy i rywalizacji będzie można poznać techniczne i fizjologiczne aspekty uprawiania sportu, zebrać aplauz wirtualnej publiczności podczas odbierania głównej nagrody oraz poczuć wiatr i śnieg na twarzy, podczas symulacji różnych dyscyplin sportów zimowych.

D jak Dolnośląskie Centrum Sportu

To przyszła nazwa rozbudowywanego i modernizowanego ośrodka na Polanie Jakuszyckiej, który będzie jednym z najnowocześniejszych obiektów tego rodzaju w Polsce i w Europie Środkowej. Powierzchnia wielofunkcyjnych budynków to ponad 20 tys. metrów kwadratowych, a na ponad 2 ha zrealizowana zostanie nowoczesna infrastruktura sportowa.

E jak ekologia

Priorytetem dla inwestora jest zrównoważenie aspektów ochrony środowiska oraz wzrastającej aktywności turystycznej i sportowej społeczeństwa. Stąd system grzewczy oparty o energie odnawialne, zlokalizowany w obiekcie przystanek kolejowy Kolei Dolnośląskich, zaprojektowane stanowiska ładowania samochodów elektrycznych oraz stacje naprawy i mycia rowerów. Z inicjatywy inwestora rozpoczęto prace koncepcyjne nad wspólnym kolektorem sanitarnym i oczyszczalnią ścieków dla wszystkich hoteli i restauracji w Jakuszycach.

F jak fizjologia sportu

Inwestor planuje wyposażyć część pomieszczeń projektowanego budynku w innowacyjne rozwiązania techniczne wspomagające aktywność sportową i przygotowanie sportowców wyczynowych do zawodów. Jednym z zastosowanych rozwiązań będą treningi w warunkach hipoksji, czyli w środowisku o zmniejszonej ilości tlenu. Hiperoksja, czyli nadmiar tlenu w innej części pomieszczeń, sprzyjać będzie regeneracji i odpoczynkowi po wysiłku.

G jak gastronomia

Zaprojektowano dużą strefę restauracyjną – bar samoobsługowy na poziomie stadionu zimowego oraz restaurację na najwyższej kondygnacji z tarasami letnimi – ze wspaniałym widokiem na całą przełęcz Jakuszycką. Oprócz swojej funkcji gastronomicznej, tarasy będą służyły do obserwacji astronomicznych dla zorganizowanych grup młodzieżowych.

H jak hotele

Inwestor przewidział lokalizację 40 pokoi hotelowych w standardzie trzygwiazdkowym, w których w zależności od konfiguracji łóżek zmieści się od 40 do 120 osób. Dla mniej zasobnego portfela, również dla zgrupowań, treningów szkół mistrzostwa sportowego i zielonych szkół, w obrębie schroniska młodzieżowego zaprojektowano 80 miejsc noclegowych i salę szkoleniową.

I jak inwestor

Inwestorem modernizacji i rozbudowy ośrodka na Polanie Jakuszyckiej jest Dolnośląski Park Innowacji i Nauki – publiczna spółka akcyjna, której właścicielem jest samorząd Województwa Dolnośląskiego oraz Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna „Invest – Park”.

J jak Justyna

Nasza wybitna biegaczka, Justyna Kowalczyk, szczególnie upodobała sobie Polanę Jakuszycką jako miejsce treningów i startów w zawodach różnego formatu. Jedna z tras wyczynowych została nazwana na cześć biegaczki – trasą „Justyny”. Łącznie w skład kompleksu narciarskiego wchodzi około 70 km tras narciarskich, w tym prawie osiem kilometrów tras wyczynowych. Część z nich posiada homologację FIS do rozgrywania zawodów najwyższej rangi.

K jak konferencje

Dzięki dwóm dużym i trzem mniejszym salom konferencyjnym, w DCS będzie można organizować konferencje i kongresy adresowane do minimum 300 osób, z wykorzystaniem kilku równoległych ścieżek tematycznych. W razie potrzeby, z wykorzystaniem dodatkowych przestrzeni, pojemność konferencyjną będzie można zwiększyć do 1000 osób. Cały zespół konferencyjny obsługiwany będzie przez nowoczesną strefę cateringową.

L jak lato

Obecnie na całym świecie zimowe ośrodki narciarskie zyskują też nowe funkcje, związane z aktywnością letnią. Na Polanie, oprócz tras rolkowych, powstanie również sezonowe boisko do piłki nożnej ze sztuczną nawierzchnią oraz 200-metrowa bieżnia lekkoatletyczna i 60-metrowy tor do sprintów. Inwestor pragnie gościć w sezonie wiosennym, letnim i jesiennym liczne młodzieżowe zgrupowania treningowe.

M jak Media Center

W obiektach zaprojektowano wszystkie pomieszczenia niezbędne do organizacji zawodów najwyższej rangi: strefy sędziowskie, techniczne, szatniowe i dziennikarskie. Media Center, to prawie 500 m kwadratowych pomieszczeń przygotowanych dla mediów obsługujących zawody, w tym duża sala dla konferencji prasowych i miejsc pracy dziennikarzy. Na co dzień Media Center to wygodna sala treningowa dla amatorów piłki siatkowej i koszykówki, wraz z wewnętrzną ścianką wspinaczkową.

N jak niepełnosprawni

Obiekty i tereny wokół budynków zostały zaprojektowane w taki sposób, aby każda z funkcji mogła być dostępna dla osób o zróżnicowanym stopniu niepełnosprawności. Dotyczy to zarówno turystów i narciarzy amatorów, jak i zawodników wyczynowych, w tym paraolimpijczyków.

O jak odnowa biologiczna

W budynku głównym znajdzie się duży kompleks odnowy biologicznej, z basenem krytym, siłownią, salkami treningowymi, pomieszczeniem masażu, saunami i miejscami wypoczynku. Będzie on dostępny zarówno dla gości hotelowych, jak i dla odwiedzających Góry Izerskie turystów i narciarzy.

P jak Polana Jakuszycka

Polana Jakuszycka w Szklarskiej Porębie jest najbardziej znanym i uczęszczanym ośrodkiem narciarstwa biegowego na Dolnym Śląsku, jak i w Polsce. Specyficzny klimat i położenie nad poziomem morza (od 752 do 1003 m.n.p.m.) sprzyja długiemu zaleganiu pokrywy śnieżnej – utrzymuje się ona przeciętnie 155 dni w ciągu roku. W efekcie, zarówno w tradycjach przedwojennych, jak i w powojennej historii państwowości polskiej, teren ten był i jest najatrakcyjniejszym miejscem dla sportowców amatorów oraz zawodników różnych dyscyplin narciarstwa klasycznego.

R jak rolkostrada

W pierwszym etapie inwestycji zostanie zbudowana 1000-metrowa rolkostrada na Polanie Jakuszyckiej, zorganizowana w taki sposób, aby bezkolizyjnie można było trenować w biathlonie i amatorsko jeździć na rolkach. W kolejnym etapie trasa zostanie wydłużona do 3,5 km. Część rolkostrady zaprojektowano w taki sposób, aby mogły odbywać się na niej zawody wrotkarskie. Ta część będzie miała co najmniej osiemmetrów szerokości a długość około 560 m.

S jak strzelnica

Swoją nową lokalizację na Polanie Jakuszyckiej znajdzie pełnowymiarowa strzelnica sportowa o parametrach zgodnych z przepisami Międzynarodowej Federacji Biathlonowej IBU. Do strzelnicy i do rampy trenerskiej prowadzić będą podziemne korytarze, które zapewnią bezkolizyjną komunikację sędziów, trenerów, mediów i VIP.

T jak transport publiczny

Polanę Jakuszycką, po wielu latach przerwy, ponownie obsługuje kolej. Dzięki staraniom samorządu Województwa Dolnośląskiego, przywrócono połączenie kolejowe relacji Szklarska Poręba Górna – Harrachov. W projektowanym obiekcie zostanie zlokalizowany przystanek kolejowy Kolei Dolnośląskich, a turyści i narciarze będą oczekiwać na odjazd pociągu w ciepłym, przestronnym holu.

U jak uczniowie SMS-ów.

Jeśli oczekujemy mistrzów sportu na miarę Justyny Kowalczyk czy Tomasza Sikory, musimy nieustannie poprawiać warunki dla uczniów szkół mistrzostwa sportowego. Zespół Szkół Sportowych im. Jana Sztaudyngera w Szklarskiej Porębie będzie nieformalnym współgospodarzem obiektów sportowych na Polanie Jakuszyckiej. Inwestor pragnie gościć także inne szkoły mistrzostwa sportowego, zarówno z klasami sportów zimowych jak i z profilem wymagającym wzmocnienia kondycyjnego w warunkach górskich.

W jak weekend

Oprócz pobytów związanych z feriami zimowymi, wypady weekendowe są najpopularniejszą formą turystyki pobytowej w Karkonoszach i Górach Izerskich. Planowana inwestycja ma uzupełnić infrastrukturę turystyczną Szklarskiej Poręby i regionu. Trwają prace nad organizacją pasażerskich przewozów kolejowych bezpośrednio z Wrocławia na Polanę Jakuszycką, inwestor zapewnił też ponad 200 nowych miejsc parkingowych w podziemnym garażu pod płaszczyzną stadionu zimowego. Dzięki temu zmniejszy się negatywne oddziaływanie na środowisko, zwiększy się natomiast komfort wypadów turystycznych i narciarskich.

Z jak zawody

Oprócz Biegu Piastów, na Polanie Jakuszyckiej organizowane są liczne imprezy i zawody sportowe – od amatorskich biegów rekreacyjnych, po Bieg o Puchar Karkonoszy oraz Puchar Polski w biathlonie i biegach narciarskich. W 2012 roku odbyły się tu zawody zaliczane do Pucharu Świata FIS.

Materiały Dolnośląskiego Urzędu Marszałkowskiego

Other Agency
Dowiedz się więcej na temat: polana jakuszycka

Reklama

Najlepsze tematy

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje