PŚ w łyżwiarstwie szybkim: Artur Waś pobił rekord Polski na 500 m

Artur Waś (Legia Warszawa) zajął piąte miejsce na dystansie 500 m w zawodach Pucharu Świata w łyżwiarstwie szybkim. Wynikiem 34,42 pobił własny rekord Polski. Zwyciężył rekordzista globu Rosjanin Paweł Kuliżnikow - 34,13. W biegu ze startu wspólnego piąta była Luiza Złotkowska.

Kuliżnikow wyprzedził Kanadyjczyków Williama Duttona 34,34 i Laurenta Dubreuila 34,36. Minimalnie szybszy od Polaka był jeszcze Fin Mika Poutala 34,37.

Poprzedni rekord Polski Waś ustanowił na tym samym torze w styczniu 2012 roku - 34,60.

Późnym wieczorem polskiego czasu odbyły się biegi ze startu wspólnego w grupie A. Wśród pań najlepsza okazała się Holenderka Irene Schouten - 8.27,19. Piąte miejsce zajęła Luiza Złotkowska (Sparta Grodzisk Mazowiecki), natomiast 18. była Aleksandra Goss (Stegny Warszawa).

Wcześniej Amerykanka Brittany Bowe wynikiem 1.12,18 znów poprawiła rekord świata na 1000 m. Tydzień temu w Calgary rekord odebrała jej rodaczka Heather Richardson-Bergsma, która uzyskała czas 1.12,51.

W niedzielnej rywalizacji Bowe wyprzedziła Chinkę Hong Zhang - 1.12,77 i Richardson-Bergsmę - 1.13,45.

Dzień wcześniej ostatnia z wymienionych panczenistek pobiła rekord globu na 1500 m - 1.50,85. Wcześniej najlepszy wynik na świecie należał do... Bowe - 1.51,59.