PŚ w łyżwiarstwie szybkim: Kuliżnikow z rekordem świata. Polacy daleko

Rosjanin Paweł Kuliżnikow znów pobił rekord świata na 500 m. Polacy zajęli odległe miejsca w piątkowych zawodach Pucharu Świata w łyżwiarstwie szybkim w Salt Lake City.

Co? Gdzie? Kiedy? Bądź na bieżąco i sprawdź Sportowy Kalendarz!

Kuliżnikow w odstępie kilku dni ponownie pobił rekord świata w wyścigu na 500 m. Jako pierwszy zawodnik w historii zszedł poniżej 34 sekund, uzyskując czas 33,98.

W minioną niedzielę Kuliżnikow osiągnął rezultat 34,00 w PŚ w Calgary, wymazując z tabel rekord globu Kanadyjczyka Jeremy'ego Wotherspoona 34,03.

W piątek w Salt Lake City rosyjski panczenista wyprzedził Amerykanina Mitchella Whitmore'a 34,19 i Kanadyjczyka Williama Duttona 34,35.

Artur Waś (Legia Warszawa) zajął 18. miejsce - 34,66. Rekord Polski należący do tego łyżwiarza wynosi 34,60.

W słabszej grupie B znów nieźle spisał się Piotr Michalski (Górnik Sanok), który uplasował się na szóstej pozycji. Jego czas 34,83 był zaledwie dwie setne sekundy gorszy od rekordu życiowego.

Wśród pań w sprincie na 500 m zwyciężyła Chinka Hong Zhang - 36,56. Z kolei na rzadko rozgrywanym dystansie 5000 m najlepsza była Czeszka Martina Sablikova - 6.47,42. Co ciekawe, w gr. B szybciej od rekordzistki globu (wynik Sablikovej 6.42,66) pobiegła Holenderka Carien Kleibeuker 6.45,04.

Luizie Złotkowskiej (Sparta Grodzisk Mazowiecki) zabrakło trzech sekund do poprawienia własnego rekordu Polski. Uzyskała czas 7.10,22 i była 12. w grupie B.

Jan Szymański (AZS AWF Poznań) zajął dziewiąte miejsce (1.44,46) w wyścigu na 1500 m. Zwyciężył Holender Kjeld Nuis (1.42,14).

Nuis wyprzedził zawodników gospodarzy: Joeya Mantię (1.42,45) i Shaniego Davisa (1.42,90).

Podobnie jak tydzień temu w Calgary, Szymański znów poprawił rekord życiowy (o 11 setnych sekundy), ale ten wynik mógł być jeszcze lepszy. Na jednym z wiraży Polak popełnił błąd i wypadł ze swego rytmu biegu.

Konrad Niedźwiedzki (AZS AWF Katowice), który w Kanadzie był piąty, tym razem stracił wiele cennych ułamków sekundy na prostej krzyżówkowej, gdzie omal nie zderzył się z Holendrem Thomasem Krolem. Czas polskiego zawodnika 1.45,36 dał mu 16. pozycję.

W słabszej grupie B startował Zbigniew Bródka (Błyskawica Domaniewice). Mistrz olimpijski z Soczi nie jest w najwyższej formy, tym razem był siódmy z rezultatem 1.46,10.