PŚ w łyżwiarstwie szybkim: Polacy zaczęli nie najlepiej

Polscy łyżwiarze szybcy nie błysnęli pierwszego dnia inauguracyjnych zawodów Pucharu Świata w chińskim Harbinie. We wszystkich piątkowych konkurencjach startowali w słabszej grupie B, a najlepszym wynikiem była ósma lokata Jana Szymańskiego na 5000 m.

Szymański uzyskał czas 6.37,35. Najlepiej w gr. B spisał się Szwed Nils van der Poel - 6.28,32. Poza czołową "10" uplasowali się pozostali Polacy - Adrian Wielgat (15.) i Roland Cieślak (20.). W zmaganiach czołówki na tym dystansie triumfował Holender Sven Kramer. Pozostałe miejsca na podium zajęli jego rodacy - Jorrit Bergsma i Erik Jan Kooiman.

Dziewiąta na 3000 m była Katarzyna Bachleda-Curuś - 4.17,70, Luiza Złotkowska zajęła 11. miejsce, Magdalena Czyszczoń 13., a Katarzyna Woźniak - 15. Zwyciężyła Niemka Claudia Pechstein - 4.10,99. W gr. A natomiast najlepsza była Czeszka Martina Sablikova - 4.08,26.

Na dystansie 500 m Natalia Czerwonka (40,81) uplasowała się na 17. pozycji, a wygrała Japonka Arisa Go - 38,80. W elicie triumfowała inna reprezentantka Kraju Kwitnącej Wiśni Nao Kodaira - 38,00.

Zawody w Harbinie potrwają do niedzieli. Wśród biało-czerwonych nie ma sprinterów Artura Wasia i Artura Nogala oraz specjalizującego się na średnich dystansach Konrada Niedźwiedzkiego, którzy skupiają się na razie na treningach. W azjatyckiej części PŚ (w przyszłym tygodniu zawodnicy przeniosą się do Nagano) wystąpi m.in. mistrz olimpijski z Soczi na 1500 m Zbigniew Bródka.