​PŚ w łyżwiarstwie szybkim: Richardson-Bergsma poprawiła rekord świata na 1500 m

Amerykanka Heather Richardson-Bergsma wynikiem 1.50,85 ustanowiła rekord globu na dystansie 1500 m w Pucharze Świata w łyżwiarstwie szybkim. Wcześniej w sobotę (czasu miejscowego) rekord świata na 10 000 m pobił Kanadyjczyk Ted-Jan Bloemen - 12.36,30.

Dotychczasowy najlepszy wynik na 1500 m należał do innej panczenistki z USA Brittany Bowe, która tydzień temu w Calgary osiągnęła czas 1.51,59. 

Reklama

Tym razem pobiegła jeszcze szybciej, ale rezultat 1.51,31 wystarczył jej tylko do zajęcia drugiego miejsca. Trzecia była Czeszka Martina Sablikova (1.53,44).

W drugim dniu zawodów w Salt Lake City rekord świata ustanowił też Bloemen na najdłuższym z dystansów 10 000 m. Poprawił o ponad pięć sekund rezultat Holendra Svena Kramera z 2007 roku z tego samego toru.

W piątek Rosjanin Paweł Kuliżnikow poprawił rekord globu na 500 m - 33,98, a tym razem zwyciężył w wyścigu na 1000 m. Jego czas 1.06,72 jest gorszy o 0,3 od rekordu należącego do Shaniego Davisa (USA).

Polscy zawodnicy zajmowali odległe miejsca - Natalia Czerwonka była 17. na 1500 m, a Piotr Michalski 19. na 1000 m.

Wyniki 2. dnia PŚ w Salt Lake City:

KOBIETY:

500 m

1. Zhang Jong (Chiny)        36,82

2. Lee Sang-hwa (Korea Płd.) 36,83

3. Brittany Bowe (USA)       37,08

Klasyfikacja PŚ (po 4 wyścigach):

1. Zhang Hong    380 pkt

2. Lee Sang-hwa  320

3. Brittany Bowe 280

1500 m

1. Heather Richardson-Bergsma (USA) 1.50,85 rekord świata

2. Brittany Bowe (USA)              1.51,31

3. Martina Sablikova (Czechy)       1.53,44

...

17. Natalia Czerwonka (Polska)      1.56,48

Grupa B

1. Ivanie Blondin (Kanada)    1.55,14

...

 5. Luiza Złotkowska (Polska)  1.56,46

19. Katarzyna Woźniak (Polska) 1.59,61

Klasyfikacja PŚ (po 2 wyścigach):

1. Heather Richardson-Bergsma 180 pkt

=. Brittany Bowe              180

3. Martina Sablikova          140

...

20. Natalia Czerwonka          24

24. Luiza Złotkowska           16

MĘŻCZYŹNI:

1000 m

1. Paweł Kuliżnikow (Rosja)    1.06,72

2. Kjeld Nuis (Holandia)       1.07,02

3. Gerben Jorritsma (Holandia) 1.07,23

...

19. Piotr Michalski (Polska)   1.09,13

Grupa B

 1. Denis Juskow (Rosja)       1.08,07

...

11. Jan Szymański (Polska)     1.09,34

24. Zbigniew Bródka (Polska)   1.10,11

    Konrad Niedźwiedzki (Polska) dyskwalifikacja

Klasyfikacja PŚ (po 2 wyścigach):

1. Paweł Kuliżnikow         180 pkt

2. Gerben Jorritsma         170

3. Kjeld Nuis               150

...

15. Piotr Michalski          34

10 000 m

 1. Ted-Jan Bloemen (Kanada)  12.36,30 rekord świata

 2. Sven Kramer (Holandia)    12.44,26

 3. Jorrit Bergsma (Holandia) 12.53,99

Klasyfikacja PŚ 5000 m/10 000 m (po 2 wyścigach):

1. Sven Kramer        180 pkt

2. Ted-Jan Bloemen    170

3. Jorrit Bergsma     150

Dowiedz się więcej na temat: łyżwiarstwo szybkie | Heather Richardson

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje