PŚ w skokach, biegach i kombinacji: Holmenkollen na sprzedaż

Najbardziej prestiżowe zawody sportowe w Norwegii - Puchar Świata w skokach i biegach narciarskich oraz kombinacji norweskiej na wzgórzu Holmenkollen w Oslo mogą zostać wystawione na sprzedaż z powodu strat finansowych.

Zawody "Skifestivalen" (festiwal narciarski) rozgrywane są od 1892 roku, a od 1980 są zaliczane do klasyfikacji Pucharu Świata. Organizatorzy biorą jednak pod uwagę sprzedaż nazwy imprezy, początkowo głównej atrakcji, którą jest bieg na 50 kilometrów mężczyzn.

Reklama

Konkurencja ta nazywana "femmila" (pięciomilówka), z racji długości norweskiej mili wynoszącej 10 kilometrów, znajduje się w programie od 1888 roku. Uważana jest za najważniejsze zawody krajowe w biegach narciarskich, zawsze z królem obecnym na trybunach i bardzo wysoką oglądalnością wzdłuż trasy oraz w telewizji.

W 2011 roku kompleks narciarski Holmenkollen był areną mistrzostw świata w narciarstwie klasycznym. Impreza zakończyła się sukcesem. Na trybuny sprzedano 270 tysięcy biletów, a na bezpłatnych miejscach było milion 200 tysięcy osób.

Rok później drastycznie podniesiono ceny wejściówek, które rozpoczynały się do 450 koron (225 zł) i obrażona publiczność nie dopisała. Straty wyniosły 7,5 miliona koron (3,75 miliona złotych). Z osobistą reprymendą wystąpił król Norwegii Harald V potępiając "chciwość" organizatorów. W ubiegłym roku ceny spadły w efekcie o ponad połowę lecz ich obniżenie nie odniosło spodziewanego skutku; straty wyniosły 5,5 mln koron (2,75 mln zł).

Dyrektor "Skifestivalen" Kristin V. Saeteroey, która objęła stanowisko w grudniu wyjaśniła na antenie kanału telewizji NRK, że nic nie wskazuje na to, by sytuacja finansowa się poprawiła, a wręcz odwrotnie. "Również w tym roku przewidujemy poważne saldo ujemne więc potrzebne jest szybkie i innowacyjne działanie dla uratowania tej prestiżowej imprezy, a Holmenkollen to silna marka" - powiedziała.

Według planów pierwsza ma być sprzedana nazwa biegu na 50 kilometrów lecz może to być również cały pakiet z powierzchniami reklamowymi i prawem do wręczania nagród przez przedstawicieli sponsorów.

"Nie ma przeszkód, aby bieg posiadał nazwę banku czy koncernu telekomunikacyjnego jak to się dzieje w przypadku stadionów" - podkreśliła Saeteroey.

Tegoroczne zawody odbędą się w dniach 7-9 marca. W programie są biegi techniką klasyczną na 30 km kobiet i 50 km, skoki narciarskie kobiet i mężczyzn oraz kombinacja norweska. Ceny biletów zaczynają się od 100 koron (50 złotych).

Z Oslo Zbigniew Kuczyński

Dowiedz się więcej na temat: Holmenkollen

Reklama

Najlepsze tematy

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje